Hölgyeim és Uraim! Itt láthatóak a tudomány jegyében, Kínában, direkt erre a célra agyonlövetett emberi preparátumok! Vér, hullaszag, megnyúzott csecsemő! Tessék csak tessék! Jöjjenek, csak jöjjenek! Erre csak erre! Felnőtteknek hétköznap 3300, hétvégén 3900 HUF!
A hullaszagra vajazó tárlat tipikus példája annak, hogy hogyan add el a semmit, egyfelől úgy, hogy a tudományos ismeretterjesztés mögé bújsz, másfelől a vérre éhes tömegek zsebéből húzz ki komoly pénzeket, mindezt a „kiállítás” és a „művészet” szavak mögé rejtve. Arcom leszakad, komolyan mondom!
Mint tudjuk, a fehér ember mélyen elítéli azokat a kultúrákat, amelyekben nyilvános kivégzésen élhetik ki polgáraik a vér látványa iránti vágyaikat, és bár ez a kissé beteg hajlam bennünk is megvan, így kitaláltuk, hogy a barbár népekkel ellentétben, mi kiállítótermekbe visszük ezen vágyunk kielégítését, ahol nyakkendőben gyönyörködhetünk a megnyúzott, import hullákban. Ez aztán mégiscsak méltóbb egy kultúremberhez. Az.
A kijáratánál olvastam, hogy ez a tárlat azon nemes cél érdekében jött létre, „...hogy megismertessenek bennünket a testünkkel, és a megfelelő életvitel fontosságával...” ezen jót röhögtem, ugyanis a kiállítás olyannyira informatív, mint egy másodikos biológiakönyv. A kihelyezett táblákból megtudhatod azon borzasztóan érdekes és eddig soha nem hallott információkat, hogy hány gerinccsigolyád van, hány csont van egy kézfejben, hogy az "idegrendszerünk egy hihetetlenül bonyolult rendszer", hogy az agyunk barázdált, és hogy a rákos emlő metszete mennyivel csúnyább, mint az egészségesé. Ja, és persze azt is, hogy a dohányzás rohadtul káros, mert a bagós tüdeje fekete, ellentétben a nemdohányzóéval. Vicc.
Az a benyomásom, hogy az egész tárlat hatásvadászat tipikus példája, de ebből a szempontból is egy kalap kaki, mert a preparátumok olyannyira plasztikus hatást keltenek, hogy egy a Tussaud kiállítás jobban felkavart.
Próbálták „dramaturgiailag” is felépíteni a tárlatot, például az utolsó szobák egyikének falán tábla figyelmeztet, hogy aztán most itten csak az lépjen be, aki igazán bírja (vagy inná) a vért, hiszen ebben a szobában embriók láthatók, és ez sokak számára sokkoló lehet. Hát nem az. Ebből a szempontból nulla. Megdöbbenésről, sokkoló hatásról, sem ebben a szobában, sem máshol sincs szó.
Ami szemet szúrt még, hogy a kiállított „tárgyak” hatalmas térben vannak elhelyezve. Gondolom azért történt ez így, mert ha fele ekkora helyen tették volna, akkor sokkal feltűnőbb lett volna, hogy édes kevés az, amit itt, ennyi pénzért kapsz.
Összefoglalva, ha a partnereddel a hétvégén el akarsz szórakozni 7.800 forintot, akkor azt ajánlom, inkább vegyetek két könyvet, üljetek ki egy parkba olvasni, este pedig menjetek be egy moziba! Sokkal jobban jártok, mint a háromnegyed óra alatt bejárható Bodies kiállítással, ahonnan csalódott fejjel jönnétek majd ki!
Mellesleg itt jut eszembe, hogy a múzeumok és kiállítás-szervezők már pontosan tudják, hogy a piacból élnek, és ennek megfelelően használják ki a marketing nyújtotta lehetőségeket. Nem csak a hirdetésekre és ez egyéb hagyományos eszközökre gondolok, hanem mondjuk az olyan tudatos bulvárhírek generálására, mint például „az ellopták a festményt”, „kiderült, hogy hamis”, „nincs papírjuk a kiállított tárgyakról”, és a „bizonytalan eredetűek a preparátumok”. Ugye, nem kell mondanom, hogy ingyen felkerülni a címlapokra, és bekerülni egy országos csatorna híradójába mekkora ingyen reklámot jelent...
Az utolsó 100 komment: