Pár hete írtam arról, hogy a fejlettnek hitt világunk, milyen kőkorszaki módszerekkel állítja elő a számára szükséges energiát. Mostani írásommal sorozatot szeretnék indítani, amelyben be/megmutatok néhány, legtöbbünk által használt műszaki szerkezetet, kicst más aspektusból.
Hagyományos (wolfram-szálas) izzó:
A hagyományos wolframizzó, az általa felvett energia kb. 95%-t hővé alakítja, és kb. 5%-t adja vissza fény formájában. Igen, jól olvastad, hatásfoka a 6%-t sem éri el! :)))) Már ha, fényforrásként tekintünk rá. De mi mindig a dolgok jó oldalát nézzük, és ha így közelítjük meg, akkor elkönyvelhetjük, hogy egy igen jó (95 %) hatásfokú radiátorral állunk szemben! :)) Persze, radiátorral világítani nem túl okos dolog, mint ahogy izzóval fűteni sem. Pedig mi ezt csináljuk. Egyszerűsítve a kérdést, ha otthon csak hagyományos izzókkal "világolsz", akkor a villanyszámládon révén, minden világításra kifizetett 100 Ft-ból, 95 Ft-ot kidobtál az ablakon. Ez a hájtek, ecsém! :)
Ugye egyik multitól sem várjuk el, hogy villanyszámlánk érdekében áldozatokat hozzon, ennek okán, csak halvány kísérletek voltak ennek a fos technikának a leváltására. Például a pár éve megjelent, "csigás", energiatakarékos izzó, ami ugyan keveset fogyaszt, de cserébe nem is világít, ezért az hamvába holt.
Valós alternatívák:
A Philips (bár nem szeretnék nekik reklámot csinálni) piacra dobott egy Softone ESaver nevű izzócsaládot (a "csigáshoz" hasonló, de már lényegesen jobb, CFL technológia), amely azonos fénykibocsátás mellett ötödét zabálja a régi wolframhoz képest. Saját tapasztalataim alapján, bátran mondom, hogy tényleg nagyon jók. Egyik hátránya, hogy kell neki kb. 1-1,5 perc mire "beizzik", azaz teljes fényerővel világít. A másik az ára. Kb. 2000 Ft egy 16 W-os (~75 W). Igaz, 6 illetve 8 év élettartamról ír a gyártó, napi 3 óra használat mellett (6000 üzemóra). (Fontos: a Kaki bútoráruházban kb. 25 %-kal drágábban adják ezeket az égőket mint máshol.) Osztottam, szoroztam mennyit zabál, mennyivel drágább, megéri-e egyáltalán? Hatszor tovább él (ha majd látom), tízszer annyi az ára, és ötödét kajálja. A lényeg, hogy a kocsi törlesztőrészletét nem spórolod meg a villanyszámlán, de ha mást nem nézünk, legalább nem zabálod az energiát feleslegesen! Ugye.
LED. Na ez a jövő. A legújabb LEDes pilácsok (pl. OLED), botrányosan jó hatásfokot produkálnak, néhány Watt teljesítménnyel kivilágítod a szobát. (huszadnyi a fogyasztásuk !!) Gyíkjuk a színhőmérséklet, de könnyen kiküszöbölhető a probléma, ha különböző színű ledeket pakolnak egy-egy lámpatestbe. Baja még a lednek, hogy trafót igényel, így tényleg a "nagyon drága" kategóriába tartozik, egyelőre. Azonban ha figyelembe vesszük, hogy élettartama kb. 100.000 óra (!!) (százszorosa a hagyományosénak, ami kb. 1000 óra) akkor azért más a leányzó fekvése..
http://en.wikipedia.org/wiki/Incandescent_light_bulb